Kuchnia tętniąca życiem

Ekskluzywne Wnętrze w TVN Warszawa

10 marca 2010

Mieszkanie na poddaszu

16 lipca 2015
Pokaż wszystkie

Kuchnia tętniąca życiem

Praktycznie każda kobieta marzy o nietuzinkowej kuchni ,praktycznej, efektownej i jeszcze aby wzbudzała ona zachwyt w każdym kto ją zobaczy. Lecz jak to wykonać.? Jak połączyć funkcjonalność z estetyką i co najważniejsze by całość idealnie trafiała w gusta użytkowników pomieszczenia. Na rynku mamy wiele możliwości wyboru materiałów , kształtów i kolorów. W pewnym stopniu ułatwia to urządzenie kuchni może jednak wprowadzić zamieszanie, niepewność czy dokonany wybór był słuszny, niepotrzebny stres a ostatecznie niezadowolenie.

Jeżeli ktoś chociaż raz spróbował trudnej sztuki gotowania to wie, jak ważne jest by wszystkie potrzebne produkty i urządzenia kuchenne były łatwo dostępne. Wie, że kuchnia musi być wykonana z solidnych materiałów, łatwych do utrzymania w czystości i jednocześnie zachwycać nas wyglądem. W celu uzyskania idealnego pomieszczenia należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

  • Jakie mamy potrzeby, oraz jak często przebywamy w kuchni
  • Jaki styl ma reprezentować nasza kuchnia oraz inne pomieszczenia domu czy mieszkania
  • Czy chcemy kuchnie otwartą czy zamkniętą na salon
  • Jaki sprzęt AGD chcemy umieścić w kuchni
  • Czy będziemy posiadać jadalnie, czy musimy w kuchni wygospodarować miejsce na stolik

W zależności od tego jak dużo czasu spędzamy w kuchni, czy tylko odgrzewamy posiłki, czy przygotowujemy dania dla kilkuosobowej rodziny, czy podczas gotowania chcemy przebywać ze swoją rodziną lub gośćmi, czy przy stole kuchennym spędzamy czas na spożywaniu posiłków i rozmowach czy tylko w biegu połykamy pokarmy tak musimy dostosować pomieszczenie do swoich potrzeb. Kuchnie mogą być np. ogromne z wyspą, otwarte na salon lub jadalnię, z barkiem, ze spiżarnią. Niezależnie jednak od naszych potrzeb i stylu ogromną role w projekcie wnętrza odgrywa światło. Należy zwrócić uwagę by miejsca wykorzystywane do pracy były dobrze oświetlone. Na chwilę obecną dysponujemy wieloma możliwościami uzyskania światła:

  • światło naturalne (możliwość jego wykorzystania uwarunkowane jest w jakiej odległości od okna będzie znajdowało się stanowisko robocze)
  • światło sztuczne (Możemy rozróżnić np. świtało sufitowe, w tym przypadku źródłem światła mogą być żyrandole, halogeny . Oświetlenie dodatkowe można uzyskać montując kinkiety, nastrojowe podświetlenia w szafkach, Ledy pod meblami, lampy podszafkowe wykorzystywane doświetlenia blatów.

Światło wpływa na jasność pomieszczenia. Należy jednak zwrócić uwagę, że pożądany efekt można wzmocnić poprzez użycie odpowiednich kolorów mebli , ścian oraz użytych materiałów.

Myśląc o kolorach w kuchni musimy zwrócić uwagę na to aby komponowała się ona z resztą pomieszczeń, tak abyśmy nie zaproponowali kuchni wykonanej z płyty lakierowanej w kolorze żółtym, jeżeli salon jest urządzony stylowo np. w brązach.

Oczywiście przykład ten jest przejaskrawiony, lecz musimy zwrócić baczną uwagę jakie kolory dobieramy w poszczególnych materiałach i jak będą one się komponowały z całą resztą.

Ta zasada dotyczy również materiałów użytych do wykonania kuchni. Mamy wiele możliwości. Meble możemy wykonać m.in. z płyty laminowanej, forniru, lakieru, lako bel (szkło lakierowane), drewna, a blaty np. z płyty, konglomeratu, czy też granitu. Jedynymi ograniczeniami tak naprawdę jest budżet jaki posiadamy. Niestety niektóre z tych materiałów nie są tanie. Przykładowo blat z konglomeratu kosztuje w zależności od producenta 1200-1500 zł za m2. Efekt i jakość zadowoli nawet najbardziej wybredną osobę, lecz niestety musi liczyć się z niemałymi kosztami.

Ważnym przestrzeni w kuchni jest pas pomiędzy meblami. Jeszcze nie tak dawno pomiędzy te meble najczęściej przyklejało się płytki ceramiczne. Na ten moment rozwiązanie to przechodzi do lamusa. Coraz częstszym i bardzo ciekawym rozwiązaniem jest użycie pomalowanej szyby lub blachy do wypełnienia przestrzeni pomiędzy meblami. Jest to rozwiązanie bardzo praktyczne ponieważ nie ma fug tak jak w przypadku płytek i jest to materiał który bez problemu możemy wymyć .

Kolejnym, równie ważnym elementem, który należy wziąć pod uwagę przy projektowaniu kuchni są zasady ergonomii. Określają one dokładnie kolejność ciągu kuchennego. Pamiętajmy również o odległościach jakie powinny być zachowane pomiędzy poszczególnymi sprzętami, od ścian oraz okna.

Najłatwiej zachować wszelkie normy i jednocześnie stworzyć kuchnię idealną jeżeli mamy do dyspozycji duże pomieszczenie. Najczęściej zdarza się to w domkach jednorodzinnych budowanych z myślą o kuchniach z wyspą, barkiem i jadalnią. Problem pojawia się w ciasnych mieszkaniach. Tutaj można zdecydować się na kuchnię otwartą na salon dzięki czemu powiększa się optycznie przestrzeń mieszkania. Trzeba jednak pamiętać o minusach takiego rozwiązania. Wszelkie zapachy roznoszą się po całym pomieszczeniu, również sposób i jakość przygotowywania posiłków przestaje być tajemnicą. Połączenie pomieszczeń wymaga bezwzględnego utrzymywania kuchni w czystości. Meble muszą być łatwe w czyszczeniu i tak zaprojektowane by pomieściły dużą ilość sprzętu wykorzystywanego przy codziennych czynnościach. W zależności czy lubimy przytulną kuchnię pełną bibelotów, czy ekskluzywną, nowoczesną elegancję możemy wykorzystać ogrom wieszaków, stojaków, słoików, solniczek, wazonów itd. które nadają się zarówno do ozdobienia wnętrza jak i świetnie spełniają funkcje przechowywania. Każdą szafkę czy półkę można wyposażyć w kosze, wysuwane pojemniki itd. co umożliwia zagospodarowanie całej przestrzeni.

Jak widać urządzenie idealnej kuchni jest procesem dość skomplikowanym, najważniejsze jednak by pomieszczenie idealnie komponowało się z gustem właściciela i całością mieszkania. Ogromny wpływ na końcowy efekt wizualny mają wykorzystane sprzęty. Różnorodność lodówek, kuchenek mikrofalowych, kuchenek gazowych, okapów, dodatków do mebli sprawia, że każda kuchnia może mieć swój własny niepowtarzalny styl.

Czytaj oryginał

Facebook