Mieszkanie na poddaszu

Kuchnia tętniąca życiem

16 czerwca 2015

Nie posyłaj głośnika do kąta

5 sierpnia 2015
Pokaż wszystkie

Mieszkanie na poddaszu

Mieszkanie na poddaszu

Kiedyś poddasze było po prostu strychem. Do tej pory było to składowisko niepotrzebnych przedmiotów, miejsce gdzie zbierał się brud. I nikt nie myślał o tym aby poddasze zamienić w przestrzeń mieszkalną. Obecnie wiele osób poddasze lubi właśnie ze względu na skosy oraz widoczną konstrukcję, więźbę dachu. Strych zamienia się w sypialnie, łazienki, garderoby. Czasem poddasze to osobne mieszkanie i wtedy takie pomieszczenia jak kuchnia czy salon również muszą być urządzone na poddaszu. Wbrew pozorom aranżacja poddasza na przestrzeń mieszkalną nie jest trudna. Daje wręcz możliwości jakich nie mamy w przypadku pomieszczeń sześciennych. Dzięki swoim warunkom technicznym, poddasza aranżowane są w unikalny, efektowny oraz niecodzienny sposób.

Warunki techniczne

Pierwszą rzeczą, którą trzeba wziąć pod są uwarunkowania techniczne. W przypadku nowo wybudowanych poddaszy nie ma problemu z instalacją wodno-kanalizacyjną, elektryczną, gazową czy grzewczą. Jeśli natomiast aranżujemy poddasze pierwotnie wybudowane w innym celu, konieczne jest uzyskanie pozwolenia na zmianę sposobu użytkowania pomieszczeń. Każda sytuacja ma dwie strony medalu. Jeśli instalacja już istnieje, mamy nieco ograniczone możliwości aranżacyjne. Nie możemy wybrać miejsca usytuowania łazienki czy kuchni. W drugim przypadku nie ma takich ograniczeń. Trzeba pamiętać też, że na poddaszu każde pomieszczenie musi być wentylowane, nie tylko, jak w większości domów, łazienka. Również odpowiednie ocieplenie jest ważne. Ciepłe powietrze unosi się ku górze dlatego dach musi być odpowiednio izolowany. Często odradza się eksponowanie więźby właśnie z tego względu. Latem byłoby zbyt ciepło, a zimą zbyt chłodno.

Konstrukcja dekoracją

Ekspozycja więźby nie jest jednak niemożliwa. Wielu osobom zależy na pokazaniu elementów konstrukcji dachu ponieważ stanowi to ciekawą formę dekoracji, a do tego wygląda atrakcyjnie zarówno w nowocześnie jak i tradycyjnie urządzonych wnętrzach. To, które elementy więźby można wyeksponować zależy od rodzaju samej więźby oraz sposobu wykonania skosów poddasza i ocieplenia. Nie w każdym przypadku pokazać możemy wszystkie elementy konstrukcji, a są to płatwie (belki poziome), słupy, krokwie oraz miecze (belki skośne podtrzymujące płatwie). Aby belki wyglądały atrakcyjnie ważna jest jakość drewna oraz jego właściwe obrobienie. Jeśli belki mają być wyeksponowane w łazience czy kuchni, powinny zostać zabezpieczone przed wilgocią. Czasem trzeba wymienić niektóre elementy więźby. Jeśli belki są tylko nieatrakcyjne, chropowate wystarczy obudować je ładniejszym drewnem lub płytą gipsowo-kartonową. Słupy mogą zostać zabudowane. Czasem stają się elementem umownie dzielącym otwartą przestrzeń wnętrza, dynamizując całość oraz będąc atrakcyjnym dodatkiem. Jeśli odsłonięte zostaną również płatwie i krokwie, drewno konstrukcyjne dominować będzie we wnętrzu dając ciekawe w wyglądzie pomieszczenie.

Ciemne kolorystycznie drewno stanie się dominantą w pomieszczeniu. Szczególnie widoczne stanie się przy jasnej kolorystyce wnętrza. Belki utrzymane w naturalnej jasnej kolorystyce, bo najczęściej konstrukcja wykonana jest ze świerku czy sosny, nie będą elementem najwidoczniejszym w pokoju. Będą raczej dodatkiem. Jeszcze subtelniej więźba będzie wyglądać jeśli pomaluje się ją kolorami zbliżonymi do ścian czy sufitu. Warto aby były to jasne odcienie, bo wtedy konstrukcja wydaje się lżejsza, mniej przytłacza oraz dodaje przestrzenności wnętrzu.

Oświetlenie poddasza

Niezwykle ważne jest odpowiednie oświetlenie. Nie można bazować jedynie na sztucznym oświetleniu. Światło słoneczne wprowadza ludzi w dobry humor, ponadto sposób w jaki wnętrze zostanie oświetlone wpłynie na ogólny efekt. Okna pełnią kilka ról: są elementem oświetlającym pomieszczenia, pełnią funkcje estetyczne oraz wentylują wnętrze. Bardzo istotna jest ilość okien oraz ich rozmieszczenie. Najpopularniejsze, a zarazem najprostsze w montażu są okna połaciowe. Dużo korzystniej, ze względów technicznych oraz estetycznych, jest zainstalować kilka mniejszych okien pomiędzy krokwiami. To jakiej wielkości będą okna zależeć będzie od kąta nachylenia dachu. Dostępne są całe systemy okien, nie tylko okna połaciowe, ale również dodatkowe do zainstalowania nad tymi pierwszymi oraz na ścianę kolankową. Takie rozwiązanie daje również sposobność na wizualny kontakt z otoczeniem. Jeżeli na poddaszu nie ma ściany kolankowej zainstalować można okno-balkon. Takie okno podzielone jest na dwie części. Dolna zintegrowana jest z barierką balkonu, a górna to okno uchylno-obrotowe. Notabene jeśli okno uchylno-obrotowe umieszczone jest na odpowiedniej wysokości, można przez nie swobodnie wyglądać. Fakt, że ściany na poddaszu są skośne wcale nie pomniejsza możliwości. Wręcz przeciwnie. Na przykład duże okno w sypialni nad łóżkiem pozwoli na ‘sen pod gwiazdami’. Takiej możliwości nie mamy kiedy okna ustawione są pionowo.
Jeśli jednak komuś nie podoba się okno pod skosem, wystarczy pomyśleć o lukarnie. Ta wystająca z części dachu konstrukcja, choć daje mniej światła niż okna połaciowe, pozwala na powiększenie przestrzeni. Zazwyczaj lukarny stają się pięnką ozdobą poddasza. Kilka małych lukarn wygląda bardzo malowniczo. Jednak każda kolejna lukarna sprawi, iż zwiększy się powierzchnia przegród zewnętrznych, co oznacza więcej do ocieplenia oraz zabezpieczenia przed wilgocią. Ryzyko zalegania śniegu zimą i przecieków jest większe. Niezaprzeczalne jest jednak, że lukarny wyglądają bardzo efektownie, zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz.

Okna połaciowe i lukarny nie wykluczają się wzajemnie. Szczególnie warte polecenia są tam gdzie strych zamieniamy jest na przestrzeń mieszkalną. Dachy w takich miejscach mają wystarczająco dużą powierzchnię aby pomieścić oba typy okien. Lukarny dodatkowo powiększą wnętrze, a okna połaciowe doskonale oświetlą.

O ile przy pionowych oknach możemy zawiesić firanki oraz zasłony, przy połaciowych nie mamy takiej możliwości. Nie znaczy to, że okna nie mogą być udekorowane. Rolety i markizy będą nie tylko funkcjonalne, ale dodatkowo ozdobią puste szyby. Rolety zewnętrzne można zainstalować na każdym z okien. W ciągu dnia ochronią przed zbyt intensywnym światłem i nie pozwolą na zbytnie nagrzanie pomieszczenia latem. Zimą pomogą utrzymać ciepło w mieszkaniu. Dodatkowo potrafią wytłumić odgłosy z zewnątrz. Markizy dobrze sprawdzają się w słoneczne dni nie pozwalając na zbytnie nagrzanie wnętrza. Również niektóre rolety wewnętrzne dają taką ochronę. Pozwalają na zabawę światłem, dzięki nim uzyskać można przeróżny efekt. W sypialniach czy pokojach dzieci warto pomyśleć o roletach zaciemniających pomieszczenia. Tam gdzie nie musimy zaciemniać pomieszczeń, można dobrać kolorowe i wzorzyste rolety, które zapewnią malowniczą grę światła dodając wnętrzu charakteru.

Kiedy słońce zajdzie zmuszeni będziemy do korzystania ze sztucznego oświetlenia. Trzeba oświetlić pokoje tak aby móc bez trudu korzystać z mieszkania. Za pomocą oświetlenia można kreować przestrzeń, wyeksponować skosy lub je ukryć. Dla wyeksponowania skosów dobre są reflektory. Przy wysokim suficie na linkach bądź metalowych poręczach. Można nimi obracać w dowolną stronę. Ponieważ świecą światłem odbitym, skosy i załamania będą bardzo widoczne. Jednak ściany powinny być jasne aby nie zmarnować światła. Przy wysokich sufitach można również pomyśleć o żyrandolu. Równie elegancko będzie wyglądać kilka mniejszych opraw wiszących na linkach. Jeśli ktoś zdecydował się na podwieszany sufit lepiej zrezygnować z lamp wiszących na rzecz halogenów wbudowanych i reflektorów zamontowanych bezpośrednio na suficie i ścianach. Jeśli ktoś zostawił odsłonięte belki może na nich umieścić oświetlenie. I niekoniecznie skierować lampy w dół. Halogeny czy ledy skierowane w górę sprawią, że światło będzie się odbijać od skośnego sufitu dając miłą poświatę wnętrzu. Poza górnym oświetleniem warto pomyśleć o oświetleniu bocznym punktowym. W przypadku poddaszy, znajduje się tam wiele zaciemnionych miejsc, które warto dodatkowo oświetlić.

Kolorystyka

Ilość wpadającego z zewnątrz do pomieszczeń światła w znacznym stopniu narzuca kolorystykę. Jeśli światła dziennego jest dużo, barwy mogą być bardziej intensywne i ciemniejsze. Za pomocą jasnych, pastelowych barw rozświetlimy dodatkowo poddasze oraz dodamy mu optycznie przestrzeni. Chcąc jeszcze podkreślić strukturę dachu, można ściany pionowe i podłogę pomalować w innym kolorze niż skosy i sufit. Gdy całość ścian i sufit będzie w jednym kolorze załamania nie będą tak widoczne, a wnętrze nabierze bardziej subtelnego wyglądu. Jeśli ściany będą w intensywniejszych kolorach, meble i akcesoria warto aby dla równowagi były w delikatniejszych kolorach. Natomiast gdy ściany mają jasne odcienie, meble dobrać możemy dowolnie. Ciekawie wygląda kanapa, czy szafki o barwach podobnych do ścian, do tego mocne kolorystycznie dodatki i mamy minimalistyczne oraz harmonijne pomieszczenie.

Przestrzeń

Warto tak zaaranżować poddasze aby pozostawić wrażenie przestrzenności. Aby pokoje nie były klaustrofobiczne, warto aby salon był połączony z holem i kuchnią. Otwarta na salon kuchnia daje większe możliwości co do usytuowania sprzętów kuchennych. Oczywiście łazienka musi znajdować się w osobnym pomieszczeniu. Granice pomiędzy pomieszczeniami można wydzielić za pomocą istniejącej konstrukcji, chodzi tu o słupy. Można użyć szklanych ścianek oraz drzwi co da złudzenie otwartej przestrzeni. Inną metodą na zaznaczenie granic pomiędzy pomieszczeniami jest podłoga. W innym kolorze bądź z innego materiału sprawi, iż od razu będzie wiadomo gdzie kończy się salon, a gdzie zaczyna kuchnia. Dodatkowo wykorzystać można podesty, co również ciekawie ożywi poddasze.

Ponieważ w kuchni większość czynności wykonujemy na stojąco, trzeba znaleźć dla niej optymalne miejsce, z jak najmniejszą liczbę skosów. Jeśli dach nie jest czterospadowy, niech kuchnia będzie umieszczona przy ścianie szczytowej. Dobrze sprawdza się również kuchnia na wyspie. Wtedy można zamontować okap nad płytą kuchenną, co poprawi wentylację. Przy skośnych ścianach lepiej aby znajdowały się jedynie schowki i mobilne meble, których używać możemy w wyższej części po wysunięciu. Chyba, że ścianka kolankowa ma więcej niż 90cm. W innym wypadku będziemy uderzać głową o skos przy każdej czynności. Również stół można umieścić przy ścianie kolankowej jedynie gdy ma ona odpowiednią wysokość, analogicznie do szafek. Kuchnia powinna być uporządkowana, a ilość sprzętów warto ograniczyć do minimum, ponieważ nadmiar zacieśni wnętrze.
W salonie, podobnie jak w innych pomieszczeniach, ze względu na skosy trzeba dobrze przemyśleć przestrzeń. Ukośnych ścian nie warto ukrywać. Należy je wręcz wyeksponować, gdyż tylko wtedy staną się atutem i stworzą niepowtarzalną przestrzeń. Kanapę najlepiej umiejscowić pod skośną ścianą, tyłem do niej. Siedząc będziemy w wyższej części poddasza. Również sprzęt RTV doskonale nadaje się umieszczenia go pod skosami. Pod skosami można umieścić niskie szafki i komódki. Jeśli będą dodatkowo na kółkach, z łatwością dostaniemy się do zawartości. Innym sposobem są meble wykonane na zamówienie, albo zabudowy z regipsu.

Takie zabudowy i meble na zamówienie szczególnie dobrze wyglądają w sypialniach, gdzie oczywiście musimy znaleźć miejsce na ubrania. Jeśli chodzi o kąt do pracy, dobrze jest umieścić go pod oknami połaciowymi. Wtedy światło z zewnątrz padać będzie bezpośrednio na biurko. Stylowe skrzynie czy kuferki świetnie podkreślą klimat poddasza. Nadają się zarówno do sypialni, na przykład jako schowek na pościel, pokoju dziecięcego, na przykład do chowania zabawek, oraz salonu. Aby nie przytłoczyć przestrzeni unikajmy dużych, ciężkich i wysokich mebli, nawet na ścianach szczytowych.

Łazience poświęcić trzeba szczególną uwagę. Sedes, bidet czy umywalka to sprzęty wymagające swobody przestrzennej. Z lustra natomiast nie da się korzystać inaczej niż gdy jest w pionie. Te sprzęty należałoby umieścić na ścianach pozbawionych skosów. Miejsca pod niewysokimi ściankami kolankowymi wykorzystać można na takie elementy jak grzejnik, schowki czy niewysokie szafki. Jeśli ścianka jest wyższa, można umieścić tam wannę. Oczywiście trzeba pamiętać aby przy jej krawędzi mieć swobodę ruchu. Jeśli chodzi o kabinę prysznicową to oczywiście wymaga więcej przestrzeni.

Istnieje wiele ciekawych rozwiązań, które zarezerwowane są wyłącznie dla poddasza. To jak będzie ono wyglądać zależy od tego, co chcemy stworzyć i czego potrzebujemy.

Czytaj oryginał

Facebook