Jak połączyć kuchnię z salonem?

Jak zaaranżować dom?

5 lutego 2016
Pokaż wszystkie

Jak połączyć kuchnię z salonem?

Budowanie domów i nowoczesnych apartamentów pozwala nam w znacznym stopniu decydować o rozkładzie pomieszczeń. Jedną z popularniejszych opcji bywa tworzenie dużego wnętrza, pełniącego jednocześnie funkcję kuchni i salonu. Jak tego dokonać, by efekt był satysfakcjonujący?

Kuchnie otwarte i półotwarte w połączeniu z przestrzenią salonu są jaśniejsze, lepiej doświetlone i przestronniejsze, co bywa szczególnie korzystne w małych mieszkaniach. Każda z nich wymaga odpowiedniej aranżacji – tak, aby wyraźnie zaznaczały się strefy obu pomieszczeń. Urządzając wnętrze, powinniśmy pamiętać o jego funkcjonalności, a więc zarówno komforcie przygotowywania posiłków, jak i ich podawania. Połączenie kuchni z salonem wymaga też designu, który pozwoli stworzyć estetyczną wizualnie całość, a jednocześnie zachować odrębność pomieszczeń.

Kuchnia oddzielona barkiem

To jeden z najpopularniejszych i zarazem najprostszych sposobów wyznaczenia stref. Barek w postaci niskiego bufetu wyznacza granicę, a jednocześnie jest też bardzo praktyczny podczas serwowania potraw. Na szerokim blacie można ustawiać talerze z potrawami, a potem umieszczać je po posiłku. Atutem są dodatkowe półki na alkohole, szkło stołowe czy dekoracje.

Kuchnia oddzielona centralną ścianką

To ciekawa propozycja spotykana w nowoczesnych mieszkaniach. Sprowadza się do umieszczenia niezbyt szerokiej ściany w centralnej części przejścia – tak, aby obie jej strony umożliwiały wejście do drugiego pomieszczenia. Ścianka może być na tyle szeroka, że z powodzeniem zmieści się przy niej stół.

Kuchnia oddzielona ścianą bez drzwi

Takie rozwiązanie pozwala na częściowe ograniczenie wydostawania się kuchennych zapachów, a gospodyni gwarantuje pewną strefę intymności. Otwór drzwiowy może być powiększony, stwarzając wrażenie połączenia pomieszczeń. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które często gotują, a miejsce spożywania posiłków znajduje się w salonie.

Kuchnia oddzielona stołem

To propozycja do dużych wnętrz, w których ustawienie zestawu stołowego z krzesłami nie ograniczy przestrzeni kuchni, a jednocześnie pozwoli też na wyposażenie salonu w strefę wypoczynkową i kino domowe. Duże znaczenie ma tu wielkość stołu, który powinien zaspokoić potrzeby domu.

Kuchnia oddzielona wyspa kuchenną lub szafkami

Meble stwarzają bardzo wiele możliwości w wyznaczaniu stref tych pomieszczeń. Może to być zarówno regał czy ażurowa ścianka na książki, zasłaniająca większość przejścia, jak i wspomniana wyspa kuchenna, na której przygotowuje się posiłki niemal na oczach gości. Atutem jest tu możliwość zamówienia takiego wyposażenia, jakie spełnia nasze oczekiwania.

Każde z rozwiązań pozwala zachować wolną przestrzeń i stworzyć wrażenie jedności obu wnętrz, jednak w innym stopniu gwarantuje też komfort i intymność. Wybór odpowiedniego rozwiązania uzależniony jest zarówno od wielkości pomieszczeń, jak i od stylu życia, przyjmowanych gości, liczby domowników, zamiłowania do gotowania czy chociażby nawyków kulinarnych, które nie zawsze mogą korzystnie wpływać na atmosferę domu.

 

Warto przeczytać o aktualnych trendach w kuchni: Modne i aktualne kuchnie w 2020 roku

Facebook