Parkieciarz – Oświetlenie

Projekt apartamentu w Warszawie na Wilanowie

23 października 2009

Parkieciarz – Akustyka

19 stycznia 2010
Pokaż wszystkie

Parkieciarz – Oświetlenie

Artykuł napisany przez Marka Suchockiego dla gazety Parkieciarz

Parkieciarz

Nikogo nie trzeba przekonywać, jak istotną rolę w życiu człowieka pełni światło umożliwia właściwy odbiór otaczającej nas rzeczywistości oraz wpływa pozytywnie na nasz komfort psychiczny jak i zdrowie. Dlatego też podczas projektowania wnętrz kluczową rolę odgrywa oświetlenie i ma ono decydujący wpływ na końcowy efekt aranżacji. Ważne jest, aby w trakcie planowania układu funkcjonalnego pomieszczenia maksymalnie wykorzystać naturalne źródła światła, które należą do najzdrowszych.

W każdym wnętrzu należy zapewnić komfortowe warunki dla naszych oczu, dlatego światło musi spełniać wiele wymogów, a jego ilość powinna zostać optymalnie dopasowana do czynności wykonywanych w danym pomieszczeniu. Wskazane jest projektowanie odrębnych układów oświetlenia o zróżnicowanym natężeniu i tak największa ilość światła potrzebna jest do prac precyzyjnych, mniejsza do czytania, a nastrój i klimat sprzyjający relaksowi stworzy już niewielka ilość odpowiednio skomponowanego oświetlenia. Powyższą zasadę należy stosować we wszystkich pomieszczeniach, zwracając szczególną uwagę na specyfikę każdego z nich. Idealnym rozwiązaniem jest analiza pomieszczenia pod kątem stworzenia w nim oświetlenia w trzech zespołach: oświetlenia ogólnego, miejscowego i dekoracyjnego. W różnych pomieszczeniach inny rodzaj oświetlenia będzie dominujący, a czasem może okazać się, że w konkretnym wnętrzu będzie potrzeba stworzenia wszystkich trzech systemów oświetleniowych. Zawsze punktem wyjścia jest spełniana funkcja(lub funkcje) oświetlanej przestrzeni. Nie bez znaczenia jest również dopasowanie designu opraw oświetleniowych do stylu panującego we wnętrzu, aby nie stanowiło autonomicznego elementu oderwanego od całości.

Jak prawidłowo zaprojektować oświetlenie kuchni?

Najpopularniejszym systemem oświetlenia jest oświetlenie centralne. Najczęściej jest ono realizowane za pomocą lamp wiszących, plafonów
lub opraw halogenowych montowanych w suficie. Jeżeli kuchnia spełnia jednocześnie funkcję jadalni, dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie oświetlenia ogólnego nad stołem lub zastosowanie opraw ze źródłem światła skierowanym na niego. W kuchni takie oświetlenie centralne nie do końca spełni swoją rolę, gdyż przy wielu czynnościach będziemy zasłaniać jego źródło. Konieczne jest zatem odpowiednie doświetlenie powierzchni roboczych(czyli oświetlenie miejscowe), głównie poprzez zastosowanie podszafkowych opraw skierowanych bezpośrednio na blat.

parkieciaz-news

Przy doborze takich opraw należy zwrócić uwagę na możliwość skierowania strumienia światła w najbardziej newralgiczne miejsca, a także na możliwie wysoki współczynnik oddawania kolorów, aby móc obiektywnie ocenić produkty z których przygotowujemy potrawy. Dodatkowym rodzajem systemów oświetleniowych w kuchni są małe lampki( np. halogenowe) instalowane nad szafkami. Dostępne są różnego typu wysięgniki, na których mogą być one montowane. Dobrym rozwiązaniem jest umieszczanie ich po środku szafki wiszącej, tak by po jej otwarciu odpowiednio oświetlały jej ciemne wnętrze. Poza oprawami na wysięgnikach stosuje się również oczka halogenowe mocowane w specjalnie do tego celu przygotowanych, wysuniętych nad szafką płytach.

Oświetlenie jadalni

Jadalnia jest jednym z tych pomieszczeń, w którym niezbędne jest zróżnicowanie źródeł oświetlenia. Na podział ten składa się oświetlenie stołu oraz otoczenia. Stół jest najczęstszym miejscem spotkania z rodziną, dlatego należy nadać mu odpowiedni klimat i zadbać o możliwość jego zmiany z oficjalnego w intymny. System oświetlenia stołu powinien być zlokalizowany nad nim, może to być zarówno żyrandol jak i lampa (lub lampy)zwieszone nad stołem. Należy zadbać aby źródła światła nie raziły oczu( a więc znajdowały się na odpowiedniej wysokości oraz dawały optymalną ilość światła) oraz posiadały wysoki współczynnik oddawania kolorów. Bezcenna może okazać się regulacja, czy to przez ściemnianie wszystkich źródeł, czy poprzez redukcję ich liczby. Drugi system rozświetlający otoczenie może być zrealizowany na jeszcze więcej sposobów: lampy stojące, kinkiety, plafony, podświetlane półki, wnęki itp. W jadalni powinno być zastosowane światło o ciepłej barwie. Nie należy zapominać o najbardziej tradycyjnym oświetleniu stołu, czyli świecach i niezastąpionym klimacie, który budują- zwłaszcza przy nastrojowych kolacjach we dwoje.parkieciaz-oswietlenie- news

 

Uniwersalne oświetlenie salonu

Salon jako pomieszczenie spełniające wiele funkcji( głównie związanych z wypoczynkiem i rekreacją ale i spotkaniami towarzyskimi czy pracą), powinien być oświetlony w sposób uniwersalny. Niezbędna jest możliwość regulacji ilości światła(przez ściemniacze lub stosowanie niezależnych grup oświetlenia). Do najbardziej popularnych rozwiązań oświetlenia w salonie należą np. żyrandole(w centralnej części lub nad stołem, jeżeli pomieszczenie pełni również funkcję jadalni), lampy stojące( dające rozproszone światło odbijające się od sufitu), lampy stołowe, kinkiety, rozwiązania autorskie( podświetlane wnęki, sufity itp.).

parkieciaz-oswietlenie2 news

Ważne jest również oświetlenie miejscowe( zwłaszcza kiedy salon jest miejscem w którym zasiadając w wygodnym fotelu czytamy książkę) oraz dekoracyjne( podświetlanie obrazów, mebli, struktur na ścianach, czy gra samym światłem jako elementem dekoracyjnym itp.). Wskazane jest również umieszczenie lampki w pobliżu odbiornika telewizyjnego, aby nie męczyć oczu podczas jego użytkowania ciemności.

Sypialnia, czyli strefa intymna

Przy projektowaniu oświetlanie sypialni kierujemy się tymi samymi zasadami co przy projektowaniu oświetlenia salonu: analizujemy jakie funkcje będzie pełniła i realizujemy oświetlenie w postaci górnego i miejscowego. Najlepiej aby oświetlenie sypialni pełniło jednocześnie funkcję dekoracyjną- mogą to być lampy wiszące, kinkiety jak i odpowiednio rozmieszczone lampy stojące i stołowe. Jeśli w sypialni zlokalizowana jest szafa na ubrania, to nie możemy zapomnieć o odpowiednim oświetleniu jej wnętrza. Możemy je zrealizować przy pomocy oświetlenia ogólnego lub specjalnie do tego stworzonych rozwiązań rozwiązań, np. drążków sensorycznych reagujących na ruch, podświetlanych półek itp. Najbardziej popularną formą oświetlenia miejscowego w sypialni są oprawy rozmieszczone po obu stronach łóżka. Jeżeli w sypialni znajduje się telewizor, również należy pamiętać o dyskretnym źródle światła odciążającym wzrok.

parkieciaz-oswietlenie4 (1) news

Łazienka i budowanie jej klimatu

Kluczowym elementem każdej łazienki jest lustro, na którym skoncentrowane powinno być oświetlenie. Do prawidłowego oświetlenia twarzy- co nie jest bez znaczenia przy robieniu makijażu czy goleniu- niezbędne są dwa źródła światła- z prawej i lewej strony lustra. Opcjonalnie można zamieścić jeszcze jedną oprawę nad nim, lub zredukować oświetlenie do lampy zwanej galerią, która stanowiąc długi panel składający się z kilku źródeł światła, pozwoli równomiernie oświetlić twarz. Światło przy lustrze powinno być białe i ciepłe, dla luster poziomych ulokowanym nad nim, przy lustrze pionowym- po obu jego stronach. Idealnym rozwiązaniem są oprawy ze szkłem mlecznym lub żarówki z mlecznymi bańkami. Przy wieczornym relaksie w wannie poza oświetleniem górnym warto pomyśleć o kameralnym, budującym intymny klimat- snującym się spod wanny czy z wnęk.

 

 

Oświetlenie korytarza i przedpokoju

Strefa wejściowa poza funkcją komunikacyjną spełnia również funkcję reprezentatywną, dlatego poza zapewnieniem oświetlenia umożliwiającego swobodne przemieszczanie, należy zadbać również o to by pełniło ono funkcję dekoracyjną. Często na jej podstawie buduje się pierwsze wrażenie na temat całego wnętrza, dlatego nie można oświetlenia w niej sprowadzać jedynie do centralnie umieszczonego plafonu czy lampy wiszącej. Klimatycznym rozwiązaniem mogą okazać się kinkiety lub ukryte źródła światła snującego się np. z wnęk w ścianach czy suficie.

Facebook