Parkieciarz – Akustyka

Parkieciarz – Oświetlenie

19 grudnia 2009

Wywiad z Markiem Suchockim

29 stycznia 2010
Pokaż wszystkie

Parkieciarz – Akustyka

Artykuł napisany przez Marka Suchockiego dla gazety Parkieciarz 01/2010.

Akustyka w pomieszczeniach

Projektując wnętrza pomieszczeń zawsze zwracamy uwagę na design, komfort, wygodę oraz jakość użytych materiałów. Aby osiągnąć niepowtarzalny efekt nie możemy jednak zapomnieć o akustyce.

Człowiek reaguje na dźwięki o częstotliwości od 20 do 20.000 Hz. O poziomie głośności słyszanego dźwięku decyduje ciśnienie akustyczne. Rozpiętość ciśnień dźwięków, na które reaguje człowiek, jest bardzo duża. W celu określenia poziomów dźwięku używa się wartości wyrażonych w decybelach [dB]. Najcichsze dźwięki określone są na poziomie 0 dB. Hałas natomiast powodujący ból uszu na poziomie 130-140 dB. Hałas drogowy może osiągnąć poziom nawet do 75 dB. Dlatego tak ważne jest aby w domu zapewnić sobie atmosferę ciszy i spokoju.

Komfort akustyczny można kształtować na różne sposoby. Podstawowym rozwiązaniem jest zastosowanie odpowiedniego materiału na ścianach,  suficie i podłodze. Na akustykę wpływ ma również rozmiar pomieszczenia, kształt, tekstury ścian, podłogi i sufitu.

Oczywiście inaczej podejdziemy do zagadnienia akustyki projektując pomieszczenie z kinem domowym, inaczej przy salonie, bibliotece czy biurze.

W pomieszczeniach typu kino domowe niewątpliwie trzema najważniejszymi składnikami wpływającymi na doznania akustyczne są: urządzenie odtwarzające dźwięk, rodzaj materiałów użytych na ścianach i podłogach oraz rozstawienie mebli i głośników. Systemy dźwiękowe są specjalnie dobierane w zależności od wielkości pomieszczeń, akustyczności oraz preferencji klienta. To klient decyduje czy dany sprzęt będzie wykorzystywany do odtwarzania filmów, czy muzyki.
Powszechnym zjawiskiem jest instalowanie głośników w łazience i salonach kąpielowych
W pomieszczeniach tych dzięki odpowiednim rozstawieniu kolumn również uzyskamy bardzo dobrą akustykę. Ze względów estetycznych głosniki chowamy w miejsca niewidoczne, w podwieszane sufity lub wnęki z płyt G-K.

Projektując pomieszczenie należy zwrócić uwagę na sufity które spełniają funkcje dźwiękochłonne. Najkorzystniejsze parametry posiadają podwieszone sufity z płyt gipsowo-kartonowych zamocowanych do konstrukcji wykonanej z kształtowników zimnogiętych z wypełnieniem wełną mineralną lub szklaną. Bardzo ważną rolą projektanta jest połączenie funkcjonalności i dekoracyjności stropów. Trzeba zwrócić uwagę aby użyte materiały wpływały pozytywnie na akustykę pomieszczenia i nie zakłócały odbioru dźwięków. Podobną rolę akustyczną spełniają podłogi oraz ściany.

Na właściwości akustyczne podłóg (z wyłączeniem podłóg podniesionych) decyduje układ warstw, z których są zbudowane.  Ze względu na właściwości akustyczne podłogi dzielimy  na trzy podstawowe grupy obciążenia:

  • podłogi pływające (PP) – izolują strop od dźwięków powietrznych i uderzeniowych;
  • lekkie konstrukcje podłogowe (PL) – powodują zwiększenie izolacyjności stropu od dźwięków uderzeniowych;
  • wykładziny podłogowe z warstwą izolacyjną oraz wykładziny dywanowe (PW) – zwiększają izolacyjność stropu od dźwięków uderzeniowych.

akustyka w pomieszceniach

Rozstawienie głośników uzależnione jest od kształtu pomieszczenia

rozmieszczenie głośników

Jako wierzchnią warstwę podłogową można zastosować deski drewniane, parkiet, panele podłogowe lub wykładzinę dywanową. Rodzaj użytego materiału ma wpływ na właściwości izolacyjne podłogi .
Dzięki prawidłowemu rozstawieniu ścian, odpowiednim materiałom użytym do budowy i prawidłowemu wypełnieniu można uzyskać wyciszone pomieszczenie o bardzo dobrej akustyce.
Zadaniem projektanta jest dostosowanie pomieszczenia do potrzeb i preferencji klienta. Dom powinien być azylem dla każdego człowieka zapewniać spokój i bezpieczeństwo. Światło, dźwięk, barwy mają korzystnie wpływać na emocje i nie powodować dyskomfortu psychicznego.

akustyka w pomieszceniach

Wizualizacje: Ekskluzywne Wnętrze

Facebook